Haber

Son anket sonuçlarında dikkat çeken detay! HDP seçmeninden ters köşe

  • HABER 7 – ÖZEL

Batı’dan önemli kuruluşlar ‘2023’ün en değerli seçimi’gündeme getirdiği Türkiye genel seçimlerine 42 gün sol. Partiler seçim çalışmalarını sürdürürken, kamuoyu araştırma şirketleri de kesin oy oranlarını açıkladı. GENAR Başkanı İhsan Aktaş, Haber 7yaptığı açıklamada AK Parti olduğu gerçeğine dikkat çekti. Aktaş, HDPOylarının bir kısmının altılı masaya katılmayacağını ve Cumhur İttifakı’na geçeceğini savundu.

GENAR – PARTİLERİN OY DAĞILIMI (MART 2023)

AK Parti:YÜZDE 40.7

CHP:YÜZDE 23.1

HDP:YÜZDE 10.8

MHP’li:YÜZDE 7.6

İYİ PARTİ:YÜZDE 7

ULUSAL PARTİ:YÜZDE 4.7

İLAÇ:YÜZDE 1.9

REWELL İÇİN PARTİ:YÜZDE 1.4

DİĞER:2.8


AVANTAJLI PARTİ CUMHURİYET İTTİFAKI

GENARtarafından yayınlanan Mart 2023 tarihli anket araştırması için Haber 7kime açıklama yaptı ihsan aktaş , rüzgarın hala Cumhur İttifakı lehine estiğini, kamuoyundaki yanıltıcı sonuçların sahada karşılığı olmadığının altını çizdi. Aktaş, bazı şirketlerin Ulus İttifakı %60-%40 Halk İttifakı“, ” Ulus İttifakı %55-%45 Halk İttifakıÇalışmalarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. GENAR Başkanıyüzde 11’den yüzde 7’ye düştü. İyi partiNisan ayında yüzde 7’nin altına düşebileceğini, bu sonucun sahada toplanan verilerle öğrenileceğini kaydetti.

GÖZDEN GEÇEN HDP DETAYI

CHP Genel Başkanı ve 6 kişilik cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP’ye yaptığı son ziyaretin ardından HDP Eş Genel Başkanları, Türkiye genel seçimlerinde aday göstermeyeceklerini açıkladı. Bu gelişmeyle birlikte 6’lılar ile HDP arasındaki gizli ittifak gün yüzüne çıktı.

İhsan Aktaş, HDP seçmeninin bir bütün olarak Millet İttifakı’na kaymayacağını belirterek, ” Partiler kitlelerinin tamamını mensubu oldukları gruplara getiremezler. Yani yüzde 1 veya yüzde 2 hep geride kalıyor. AK Parti bu fırsatı doğru okursa HDP seyircisinden yüzde 1-2 oy alabilir.‘ sözleriyle konuştu.

İNCE CAN AKŞENER’E GEÇİYOR

Vatan Partisi’nin özellikle kararsız ve genç seçmen üzerinde etkili olduğunu belirten GENAR Lideri Aktaş, Muharrem İnce’nin 14 Mayıs’ta Meral Akşener’i geride bırakabileceğini şu ifadelerle açıkladı:

Son olarak Aktaş, Türkiye İşçi Partisi(TIP) yüzde 2 oy aldığını kaydetti ve Mart 2023’te yapılan çalışmalarda TİP yüzde 1,9 olarak bulundu.

KAYNAK: HABER7

aziziyehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu