Haber

Polonya Başbakanı, Avrupa’nın en güçlü kara ordularından birini kurmak istediklerini açıkladı

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, “Avrupa’nın en güçlü kara ordularından birini kurmak istediklerini” belirterek, “Bugün yüksek teknolojiye sahip olanlardan yararlanmak istiyoruz. Güney Kore ile stratejik ortaklığımız da bu amaca hizmet ediyor.” söz konusu.

Morawiecki, Güney Kore Başbakanı Han Duck-soo ile başkent Varşova’nın 50 kilometre doğusundaki 23. Taktik Hava Üssü’nde basın toplantısı düzenledi.

Polonya ve Güney Kore’nin iki dost ülke olduğunu belirten Morawiecki, “Avrupa’da, Asya’da ve tüm dünyada güvenlik için birlikte çalışıyoruz.” dedi.

Geçtiğimiz yıl Güney Kore’den satın alınan ilk K2 tankları ve K9 obüslerinin Polonya’ya ulaştığını belirten Morawiecki, ilk FA-50 uçağının temmuz ayında, ilk Chumnoo fırlatıcısının ise ağustos ayında teslim alındığını hatırlattı.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 10 milyar dolara ulaştığını ve Polonya’da 600 Güney Kore şirketinin bulunduğunu kaydeden Morawiecki, “Avrupa’nın en güçlü kara ordularından birini kurmak istiyoruz. Günümüzde teknoloji yüksek düzeydedir.Güney Kore ile stratejik ortaklığımız da bu amaca hizmet etmektedir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu