Haber

Kuraklığın vurduğu baraj yağışlarla canlandı

Kuraklığın vurduğu baraj yağışlarla canlandı

2 yıl önce çöle dönen baraj su ile doldu.

Elazığ’ın içme suyunu karşılayan barajda görüntü sevindirdi

İçme suyu tehlikesiyle karşı karşıya kalan ilden sevindiren görüntü

ELAZIĞ – Elazığ’ın su ihtiyacını karşılayan ve 2 yıl önce kuruduktan sonra adeta çöle dönen Hamzabey Barajı, bu yıl yağışların da etkisiyle yeniden doldu. 2 yıl önce drone ile doğrudan yerden alınan görüntüler, barajın ne kadar yükseğe çıktığını da gözler önüne serdi.

İki yıl önce yaşanan kuraklıkla birlikte Elazığ’ın birçok yerinin içme ve kullanma suyunu sağlayan Hamzabey Barajı’nda sular çekildi. Suyun çekilmesiyle toprakta derin çatlaklar oluşurken, içinden araçlar geçiyor ve hayvanlar otluyordu. Bu yıl da tüm yurtta olduğu gibi Elazığ’da da etkili olan şiddetli yağışlar insanların yüzünü güldürdü. İki yıl önce çöle dönen Hamzabey Barajı’nda küçük bir noktada baraj suyu vardı ancak şimdilerde barajın tamamen su ile dolduğu görüldü. Drone ile aynı yerden çekilen görüntüler de barajın ne kadar yükseğe çıktığını gözler önüne serdi.

Palu’da yaşadığını belirten vatandaşlardan Muhammet Öztürk, “2 yıl önce kuraklık nedeniyle bu baraj çok azaldı. Bu yıl çok şükür aşırı yağış nedeniyle barajlarımız yeniden doldu. böyle devam edecek ve bir daha su sıkıntısı yaşamayacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu