Haber

İran’da Sünni din adamının hacca gitmesine izin verilmedi

İran’da Sünni din adamı ve Zahidan şehrinin Cuma İmamı Mevlevi Abdülhamid İsmailzehi’nin hacca gitmesine izin verilmediği bildirildi.

Sistan-Belucistan’daki Zahidan şehrinin Cuma İmamı Mevlevi Abdülhamid’in internet sitesinden açıklama yapıldı.

Açıklamada, “İstihbarat Bakanlığı’nın bazı yetkililerine göre Şeyhülislam Mevlevi Abdülhamid hacca gitmeye karşıydı, bu yıl kendisine manevi sefer düzenlenemeyecek.” ifadeler yer aldı.

Zahidan Ehli Sünnet Cuma İmamlığı Dairesi’nden yapılan açıklamada, Mevlevi Abdülhamid’in bu yıl hacca gitmeyi planladığı ancak yönetimin engeli nedeniyle gidemediği kaydedildi.

Konuyla ilgili yetkililerden resmi bir açıklama yapılmadı.

Vaazlarında yönetimi sık sık eleştirir.

İran’ın güneydoğusundaki Sünnilerin yoğun olarak yaşadığı Sistan-Belucistan eyaleti, geçen yıl 30 Eylül Cuma namazı sırasında protestocularla İran güvenlik güçleri arasında çok sayıda can kaybına yol açan olaylara sahne olmuştu.

Zahidan kentindeki Makki Camii İmamı Mevlevi Abdülhamid İsmailzehi, 2 Ekim’de yaptığı konuşmada olayları “felaket” olarak nitelendirerek, güvenlik güçlerinin halkın üzerine ateş açtığını söyledi.

Cuma hutbelerinde yönetimi sık sık eleştiren Mevlevi Abdülhamid, yönetim yanlılarının muhalefetini de hedef alıyor.

Tahran yönetimi, kendisine karşı çıkanların gidişine kısıtlama getirebilir. Genellikle herhangi bir bildirimin yapılmadığı uygulamada, kişi yurt dışına çıkarken söz konusu kısıtlama hakkında bilgilendirilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu